تبلیغات
مــیــخــــانـــه

مــیــخــــانـــه
شعر.ادبیات.فرهنگ.اندیشه 
قالب وبلاگ
تا صبحدم به یاد تو شب را قدم زدم/ آتش گرفتــم از تو و در صبحدم زدم/ با آسمان مفاخره کردیم تاســـحر/ او از ستاره دم زدومن ازتو دم زدم
نویسندگان
نظر سنجی
كدام بخش های وبلاگ را می پسندید ؟ هركس برحسین گریه كند، به گونه ای كه اشك برگونه هایش جاری شود فرشتگان بر وی بشارت بهشت و فضل بی منتهای الهی را بر بنده نوید می دهد.

- عاشورا روز بالیدن است نه نالیدن، بساطش آموزنده است نه موزه، تمرین خوب نگریستن است نه خوب گریستن، نماد شعور مذهبی است نه شور مذهبی...

- بیایید این بار در محرم زنجیر نزنیم، زنجیری از پای گرفتاری بازكنیم، سینه نزنیم، سینه دردمندی را از غم پاك كنیم، اشك نریزیم، اشك از چهره مظلومی پاك كنیم و...

همانطوری كه ملاحظه می شود برخی طرفدار شور حسینی هستند و برخی دیگر شعور حسینی را مهم می دانند. برخی شور حسینی را زیر سئوال می برند و فقط به شعور حسینی تاكید می نمایند.

آیا شعور حسینی خوب است یا شعور حسینی بهتر است؟آیا شیعه شور می خواهد یا شعور؟ آیا حسین مهم است؟ یا معرفت حسین؟ دو مقوله شور وشعور حسینی می توانند جایگزین و جانشین هم شوند؟ آیا دو مفهوم شور و شعور حسینی مكمل و متمم هم هستند؟

شعور زاییده فكر و اندیشه است و مبتنی بر آگاهی، شناخت و دانایی است ولی شور زاییده احساسات، علایق و هیجانات است. در فطرت آدمی هم شور است و هم شعور، هیچكدام نفی دیگری نیست هركدام می تواند در جای خویش موثر و مفید باشد، شور به تنهایی و شعور بدون شور پذیرفتنی نیست، زیرا شعور به تنهایی فكر،اندیشه و یك ایده است،فكری كه به عمل تبدیل نشود ارزش ندارد، شوری كه بر اساس شعور نباشد ممكن است به بی راهه رود.

برای اینكه شعور به اقدام عملی تبدیل شود به شور نیز نیازمند است و شور نیز برای اینكه در راستای هدف باشد بی نیاز از شعور نیست. یادمان باشد كه شور و شعور حسینی در تقابل و هم عرض هم نیستند كه مجبور باشیم یكی را بدون دیگری داشته باشیم، این دو مقوله در طول هم قرار دارند. جنس دو مقوله یكی نیست كه بتوانند جایگزین هم یا جانشین هم شوند، بلكه دو مفهوم جدایی هستند كه مكمل و متمم هم هستند ، یكی بدون دیگری كامل و تمام نمی شود.

شور حسینی بدون شعور حسینی كامل وكافی نیست، شعور حسینی نیز بی شور حسینی ناقص است. شور و شعور حسینی به مثابه دو بال یك پرنده ای است كه برای پرواز كردن و اوج گرفتن به هر دو به یك اندازه نیاز دارد و با یك بال پریدن امكان پذیر نمی باشد.

اگر چه فرق شور و شعور فقط یك "ع" است اما تفاوت بسیار زیادی با هم دارند. حسینیان هم شور را به اندازه و هم شعور را به اندازه توسعه و پرورش می دهند و می دانند كه یكی بدون دیگری كافی و كامل نیست. شور حسینی با شعور حسینی آغاز می شود، تا شعورحسینی پیدا نشود و حسین را نشناسی شور حسینی ایجاد نمی شود. مقدمه هر شوری شناخت و شعور است تا حسین را نشناسی برایش اشك نیز نخواهی ریخت. شور و شعور حسینی همزاد و همراه همند، در كنار هم و همپای هم باید قرار گیرند چرا سالیانی است منبر و نوحه در كنار هم مطرح می شوند؟ چرا منبر و مداحی لازم و ملزوم یكدیگر بوده اند؟چرا ابتدا در مراسم حسینی یك واعظ در بالای منبر سخنرانی می كند و سپس یك نوحه خوان در پای منبر نوحه می سراید ؟ چون باید در منبر شعور زاییده شود و مداح نیز با هنر خود شور را با شعور تلفیق نماید. برای اینكه مقدمه و پیش نیاز شور، شعور است.

این دو مقوله با همدیگر اثر هم افزایی نیز دارند هر كس كه شعورش بیشتر باشد شورش نیز بیشتر خواهد بود؟ و هركس شورش بیشتر باشد شعورش نیز افزایش خواهد یافت. مقدمه حب حسین معرفت حسین است، بدون معرفت دوست داشتن معنی ندارد. هر قدر معرفت بیشتر شود دوست داشتن نیز بیشتر می شود و هر چقدر دوستی بیشتر شود معرفت نیز افزون خواهد شد.

به نظرم می توانیم شور و شعور حسینی را با مصادیق زیر نیز بیان كنیم:

شور خواستن است و شعور توانستن

شور وسیله است و شعور هدف

شور عمل و اقدام است و شعور فكر و اندیشه

شور عشق است و شعور جهت حركت

شور احساس است و شعور منطق

شور حرارت است و شعور ایمان

شور انگیزه است و شعورشناختن

شور دوست داشتن و شعور معرفت

شور كاردل است و شعور كار خرد

شور عمل است و شعور ایده

شور محرك احساسات و شعور محرك عمل

شور صورت است و شعور سیرت

منبع با تلخیص
طبقه بندی در موضوع : مناسبت ها،
برچسب ها: شور حسینی، شعور حسینی،
[ جمعه بیست و یکم آذر 1393 ] [ 11:00 بعد از ظهر ] [ مدیر وبلاگ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ
حـــــــرف دل ، اینـجا پناهم داده اســـت

دلـــــــبـری قــــــولِ نگـــــاهم داده است

حـــــرف دل، پُر گشته از یــــــاران عشـق

گــــونه هـا تـَــــر گشـته از باران عشـــق

همرهی درعشق ومستی" گم شدست"

او خــــریـدارِ غــــــــــمِ مـردم شـــــدست

درد دلــــــــهـــایـش دلِ دیــــــوانه بُـــــرد

دســـت ما بـگـرفت و تـا مــیـــخــانه بُــــرد


........................................

رهگذر 47 ( میخانه)
وبلاگ شخصی علی کوچکی

........................................

meikhaane@yahoo.com
طبقه بندی موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
تماس با ما

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت